طراحی سایت
سه شنبه 28 خرداد 1398.

تبلیـغـات

چاپخانه

http://s5.picofile.com/file/8115543700/ad18.gif.gif

http://doctorwp.com/wp-content/uploads/2014/01/ads-120-240-11.gif

خورنا

خوز نیوز

شوشان

روناش

خبرگزاری ندای هفتکل - هفتکل ندا

شیرینی چهارشنبه آخر سال را تلخ نکنیم

آیین چهارشنبه سوری یکی از جشن های ایران باستان است که متاسفانه امروزه با روش های نادرست و استفاده از موادمحترقه توسط برخی افراد برگزار ، و موجب صدمات جانی و مالی می شود. نتیجه تصویری برای چهارشنبه سوری
 چهارشنبه سوری ، در چهارشنبه آخر سال به بهانه جمع شدن بستگان و خانواده در کنار یکدیگر برگزار می شود که امروز این جشن تبدیل به آتش بازی و استفاده از مواد آتش زا و خطرناک، و باعث رخ دادن حوادث ناگوار و خطرناک شده است.
هر سال در چهارشنبه آخر سال شاهد اعلام گزارش های ناراحت کننده از جمله نقص عضو افراد و یا سوختگی به دلیل استفاده از مواد محترقه هستیم.
برگزاری سنت های قدیم باید در شرایطی برگزار شود که به اصل آن خدشه وارد نشود و بیانگر آداب و رسوم باستانی ایران باشد اما متاسفانه برخی از افراد با استفاده از موادی که علاوه بر آلودگی صوتی ، خطرات جانی را نیز به همراه دارد خاطرات و زیبایی های این شب را تیره می کنند.
استفاده از مواد و وسایل خطر ساز باعث ایجاد هرج و مرج روحی و نیز رعب و وحشت در این جشن باستانی می شوند.
فرهنگ سازی رعایت نکات ایمنی و عبرت از حوادث آیین چهارشنبه آخر سال، در سال های گذشته می تواند حوادث و خطرات این آیین را کاهش دهد.

** کاهش 40درصدی آمارحوادث چهارشنبه آخرسال دراهواز
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: پارسال در چهارشنبه آخر سال تعداد حوادث به 57 مورد رسید که نسبت به سال پیش از آن 40 درصد کاهش داشت.
آتش پاد علی تراب پور گفت: آموزش و اطلاع رسانی و رعایت اصول پیشگیری باعث می شود تا آمار حوادث در چهارشنبه آخر سال کاهش یابد.
وی ادامه داد: امسال برای نخستین بار در اهواز کمپین ' نه به چهارشنبه سوری خطرناک' برای ارتقای فرهنگ ایمنی و جلوگیری از اقدامات خطرناک راه اندازی شده است.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز ادامه داد: با آموزش در سطح مدارس و بیان تذکرات و هشدارها تلاش داریم تا خطراتی که ممکن است در روز چهارشنبه آخر سال و استفاده از مواد محترقه مردم را تهدید می کند اطلاع رسانی شود.
تراب پور بیان کرد: لازمه پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخرسال ترویج فرهنگ ایمنی با آگاه سازی و اطلاع رسانی است.
وی با اشاره به چند نمونه از نکات ایمنی که باید در جشن چهارشنبه آخر سال رعایت کرد افزود: نگهداری نکردن مواد محترقه در خانه و یا انبار، استفاده نکردن از مواد محترقه دست ساز، نزدیک نشدن به مواد محترقه و آتش زا و پرتاب نکردن مواد محترقه و فشفشه به درختان از جمله نکات ایمنی است که باید در این روز رعایت شود.
وی بیان کرد: برای برگزاری آیین چهارشنبه آخرسال امسال مناطق پرخطر در سطح شهر اهواز مشخص شده و گروه هایی از آتش نشانی در این مناطق به منظور امدادرسانی در زمان وقوع حادثه حضور دارند.

** توصیه های چهارشنبه سوری
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نکات و توصیه های ایمنی که باید در چهارشنبه آخرسال رعایت شود بیان کرد: دور نگه داشتن ظروف زیر فشار گاز و قوطی حشره کش و اسپری ها از دسترس کودکان در این روز ، خودداری از پرتاب ترقه و مواد آتش زا و نگهداری نکردن از مواد محترقه در خانه از جمله مواردی است که در این روز باید رعایت شود.
سید مهدی حسینی زاده بیان کرد: قطع عضو ضایعه ای جبران ناپذیر است، با احتیاط و پرهیز از رفتارهای پر خطر، زندگی را برای خود و دیگران تلخ نکنیم.
وی ادامه داد:هرگز مواد محترقه را در جای گرم به ویژه داخل یا مجاور موتورخانه انبار نکنیم و مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنیم؛ از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن چه در واحدهای مسکونی و پارکینگ خودداری شود.
حسینی زاده گفت: از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست های برق یا ایستگاه های تقلیل فشار گاز و پارکینگ های عمومی باید پرهیزشود.
وی حضور والدین شاغل در این روز، زودتر از زمان همیشگی در کنترل و نظارت بر فرزندان در انجام فعالیت های خطرناک بسیار موثر دانست.
حسینی زاده ادامه داد: در پایان شب، بقایای مواد آتش بازی را به سرعت جمع نکنیم و حتما برای این کار، لااقل 15 تا 20 دقیقه صبر کنیم و پس از این مدت، بر روی آن یک سطل آب بریزیم و دور اندازیم و پیش از ترک محل، حتما از خاموش شدن آتش مطمئن شویم.
وی گفت: از پرتاب نارنجک و مواد محترقه به ساختمان ها که موجب آسیب رساندن و بد منظره کردن آنها و نمای شهر می شود، خودداری کنیم.
حسینی زاده افزود: تماشاچیان معمولا در خطر اصابت ترکش ترقه ها و مواد منفجره هستند، سعی کنیم در تیررس ترکش ها نباشیم و هیچ گاه این مواد را به سمت افراد دیگر پرت نکنیم.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان کرد: برای روشن کردن آتش از محل هایی استفاده کنیم که امکان سرایت به جاهای دیگر را نداشته باشند و در نزدیکی پمپ بنزین ها و وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختنی هستند آتش روشن نشود.

** 101 مصدوم درچهارشنبه سوری پارسال
در چهارشنبه سوری پارسال به نقل از مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی خوزستان 101 نفر مصدوم و راهی بیمارستان شدند که از این تعداد 33 نفر در اهواز و 68 نفر مربوط به شهرستان ها هستند که از نواحی مختلف بدن دچار آسیب دیدگی شدند.
مرجع / ایرنا

نوشتن دیدگاه

اوقات شرعی


انجمن جوملای ایران

پیش بینی وضعیت آب و هوا

طراحی سایت و میزبانی وب : نوین وب گستر