طراحی سایت
سه شنبه 30 بهمن 1397.

تبلیـغـات

چاپخانه

http://s5.picofile.com/file/8115543700/ad18.gif.gif

http://doctorwp.com/wp-content/uploads/2014/01/ads-120-240-11.gif

خورنا

خوز نیوز

شوشان

روناش

خبرگزاری ندای هفتکل - هفتکل ندا

ورود کاربران

قطع برق ایستگاه های پمپاژ آب طرح های نیشکر و خطر بیکاری ۱۹ هزار کارگر نیشکر

عکس - خبرگزاری ندای هفتکل:

خطر بحران های کارگری در خوزستان و بیکاری هزاران نفر در استان ، از مواردی است که بارها در خوزستان در تریبون های رسمی بیان شده و ائمه جمعه از جمله آیت الله جزایری ، آیت الله حسن زاده ، آیت الله حیدری و ... در خطبه های نمازجمعه به مسئولین در اين خصوص هشدار داده اند و خواستار اتخاذ تصمیماتی مهم و اساسی برای حفظ معیشت خانواده های خوزستانی شدند. 

 

 
طرح های نیشکر توانسته با گام برداشتن در مسیر خودکفایی تولید شکر در کشور و تامین معیشت بیش از ۱۰۰ هزار خانواده خوزستانی به صورت مستقیم و غیر مستقیم ، امنیت پایداری در خوزستان ایجاد كند و مامنی برای هزاران کارگر خوزستانی به خصوص در روستاها و شهرهای مرزی شود. تاکید مکرر استاندار خوزستان و آیت الله جزایری بر فراهم آوردن شرایط مساعد به منظور پویایی بهتر این طرح ها ، نشان دهنده اهمیت استراتژیک شرکت توسعه نيشكر و صنايع جانبي در استان دارد. 
 
اما متاسفانه این روزها همزمان با کاهش تخصیص آب برای کشت نیشکر كه کاهش کشت نیشکر و ضربه به تولید شکر را به همراه داشته است ، شاهد بروز بحران هایی در آینده نه چندان دور در خوزستان خواهیم بود که یکی از تبعات سهمیگن آن ، بیکاری خيل عظیم کارگران طرح های نیشکر در خوزستان است.
 
همزمان با کاهش ورودی آب کارون در اثر خشکسالی و اجراي طرح های انتقال آب كه اين بحران را شدت بيشتري بخشيده است، ای سی آب شرب شهرهای خرمشهر و آبادان افزایش یافته است اما مسئولین به جای حل ریشه ای این بحران ، با یک تصمیم اشتباه و نادرست و تصميم بر قطع چندین ساعته برق ایستگاه های پمپاژ آب طرح های نیشکر ، بحرانی به مراتب بدتر و بزرگتر در خوزستان ایجاد خواهند کرد. 
 
قطع چندین ساعته برق ایستگاه های پمپاژ طرح های نیشکر ، علاوه برآنکه خسارت های جبران ناپذیري به تاسیسات برق و ایستگاه های پمپاژ آب وارد می کند، کشت دائمی نیشکر نیز در خطر نابودی قرار مي گيرد و شرکت توسعه نیشکر را به سمت بحران های عظیم کارگری سوق خواهد داد.
 
بی شک قطع چندین ساعته برق ایستگاه های پمپاژ  آب نیشکر در روز ، نه تنها مشکل شوری آب شهرهای آبادان و خرمشهر را برطرف نمی کند بلکه به گفته کارشناسان ، مصرف آب نیشکر را به دلیل تبخیر آب و نیاز آبیاری مجدد به چندین برابر می رساند.  
 
بهتر است مسئولین پیش از هر تصمیم ، به بررسي تبعات آن بپردازند و برای جلوگیری از تبديل یک بحران به بحرانی بزرگتر، راه حل ديگري را براي مقابله با شوری آب برگزينند. ضمن آنکه نیشکر همچون کشت های دیگر ،  یک ساله نیست. از این رو کمبود آب برای این گیاه بسيار چالش برانگیز است و هر تصمیمی که برای گیاه نیشکر گرفته شود بر کشت نیشکر و صنایع جانبی در شرکت توسعه نیشکر تاثیري مستقيم  خواهد داشت كه  ممكن است خوزستان را به ورطه بزرگترین آسیب ها و تجمعات كارگري سوق دهد. 
 
اشتغال و امنیت پایداری که به واسطه طرح های نیشکر و صنایع جانبی در خوزستان ایجاد شده است موضوع ساده ای نیست که بتوان براحتی و با اخذ تصمیمات کارشناسی نشده ، از آن عبور کرد. در سالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ایجاد اشتغال و تولیدات داخلی تاکید ویژه ای دارند و در سالی که دشمنان انقلاب در استان حساس خوزستان مترصد سو استفاده از بیکاری حتی یک کارگر هستند ، نباید با قطع برق ایستگاه های پمپاژ آب نیشکر ، باعث از بین رفتن تولید محصول استراتژیک شکر و در نتیجه بیکاری هزاران کارگر و سو استفاده دشمنان انقلاب شد.
 
خوزنیوز

نوشتن دیدگاه

اوقات شرعی


انجمن جوملای ایران

پیش بینی وضعیت آب و هوا

طراحی سایت و میزبانی وب : نوین وب گستر